Úvodní webinář pro všechny (strava, spánek, stres)

(+420) 720 219 132

Ekzém a jeho řešení

V tomto článku se podíváme podrobně na celou problematiku ekzému. 
Co to je, jaké jsou příčiny a možná řešení a také se podíváme na různé tipy, se kterými jsem sám pracoval nebo běžně klientům doporučuji. 
Jedná se o syntézu poznatků, které usilovně sbírám více než 3 roky (a skrze zkušenosti s ekzémem, co jsem měl během svého života)
Neslibuji Vám, že po přečtení článku a dodržování všeho, co v něm je, tak se ekzému nadobro zbavíte. Tak naivní nejsem. Věřím ovšem, že o některých souvislostech a možných řešeních jste ještě neslyšeli a článek vás každopádně posune o kus dál. 

Berte jej jako vstupní bránu k řešení. Pokud to ale nevyřeší vaše potíže, tak nezoufejte a pokračujte v hledání informací dál.

CO TO JE EKZÉM (nutný teoretický základ)

Ekzém je nejčastějším onemocněním kůže (také proto, že se tak označuje, kde jaký flek na kůži). Odborným názvem je dermatitida. Dělíme jej na více typů, podle toho, co je příčinou. 

ZÁKLADNÍ DĚLENÍ EKZÉMŮ:

  • Atopická dermatitida
  • Kontaktní dermatitida (alergická nebo iritační)
  • Fotoalergická kontaktní dermatitida
  • Seboroická dermatitida
  • Dyshidrotická dermatitida
  • Numulární dermatitida
  • Spálení sluncem – solární dermatitida
  • Fototoxická dermatitida
  • Fytofotodermatitida

O všech si blíže můžete přečíst zde: http://www.dermanet.cz/cs/kozni-choroby/ekzemy/druhy-ekzemu__s580x7300.html

Informace z toho článku jsou více či méně aplikovatelné na všechny typy ekzému. Nicméně v té hlavní rovině se bavíme o 2 nejčastějších a těmi jsou ATOPICKÁ DERMATITIDA a KONTAKTNÍ DERMATITIDA, se kterými se pravděpodobně i vy potýkáte.

ATOPIK

Pokud čtete tento článek, tak jste pravděpodobně slyšeli někdy pojem atopik. 

JAK MŮŽEME POJEM ATOPIK DEFINOVAT?

Atopik je člověk, který má dědičný sklon k alergickým projevům. Může trpět například atopickým ekzémem, alergickou rýmou nebo zánětem spojivek, které způsobuje pylová alergie nebo může trpět i alergickým astmatem.

Atopik disponuje vrozenou schopností vytvářet zvýšené množství protilátky imunoglobulinu E (IgE). Tyto protilátky jsou citlivé na vnější alergeny jako plísně, roztoči, prach, pyl a podobně a reagují na ně. U atopika bohužel přehnaně. 

Spousta lidí toto označení slyšelo od svých rodičů, pediatra nebo alergologa, ale ve skutečnosti nemají vůbec tušení, jak s tím pracovat, aby problém řešili.

Sám jsem s tím bojoval celý život a v malé míře s tím stále pracuji a budu celý život (vzhledem k vrozené dispozici). Nicméně problémy na úrovni svědivého ekzému, alergií, kdy jsem slzel a smrkal celé jaro a cpal se antihistaminiky (léky na alergie potlačující vázání histaminu na receptory a tím potlačení i vyvolání alergie, kožních obtíží apod.) jsou tatam a já funguji celoročně bez léků s občasným kýchnutím nebo smrknutím při vystavení se alergenu a mohu fungovat na 100%. To je něco, co bych přál každému, kdo trpí atopickými problémy, a proto také píšu tyto řádky. 

IMUNITA – TH2 DOMINANCE

Abyste lépe pochopili souvislosti s imunoglobulinem E a vyšší citlivostí na plísně, pyly apod. u atopiků, tak se musíme dostat až na úroveň imunity. 

Doporučuji se také podívat na mou online video přednášku “Nejen stravou k lepší imunitě”, abyste pochopili, jak imunita funguje, ale není to vyloženě nutné.

Zdroj: https://cz.pinterest.com/pin/63050463510128444/?nic_v2=1aQxL3b44

Na obrázku můžete vidět dělení imunitních větví. Kdy z Th0 se vytváří Th1, Th2, Th17, Treg.

Důležité jsou pro nás pro tento článek větve Th1 a Th2, které jsou prakticky protipóly. 

V jednoduchosti si představte Th1 a Th2 jako děti, které sedí na houpačce. Na každé straně sedí jedno dítě a každé váží stejně a ani jedno dítě se nedotýká nohama země. Jsou v rovnováze. Pokud tomu tak je, tak to znamená, že imunita je vyrovnaná a není důvod, aby na cokoliv přehnaně reagovala a vše je tak jak má být. Když se setkáte s nějakým patogenem, bakterií/virem nebo třeba pylem, plísní nebo prachem, tak jsou odpovědi jednotlivých větví adekvátní. 

Problém ovšem je, když je jedno dítě těžší než to druhé. Tím pádem se dostáváme do nerovnováhy. Houpačka se zhoupne na jednu stranu. Těžší dítě je nohama na zemi a druhé je ve vzduchu. Takto narušená rovnováha imunity se nazývá jako dominance jedné větve imunity. 

A záleží, které dítě (větev) je těžší a podle toho můžeme pozorovat symptomy spojené s touto dominancí imunity. Tímto trpí velká část populace, kdy jedna z imunit je vychýlená – dominantní. 

Atopik je člověk, který má dominantní Th2 imunitní větev. To znamená, že přehnaně funguje tzv. antibody-mediated, tedy objevuje se větší produkce protilátek proti mimobuněčným patogenům. Na první dobrou se nemusí projevit žádný symptom, ale jakmile si tělo vytvoří protilátky proti těmto látkám, tak při další expozici se jim přehnaně brání. 

Symptomy pravděpodobně znáte, pokud atopik jste – hlen, vyrážky, kýchání, slzení, svědění apod. až po reakce jako astmatické záchvaty. Atopik tak reaguje na běžně neškodný pyl, prach, seno, plísně (mykotoxiny) apod., které lidem s vyrovnanou imunitou nedělají obtíže. Platí to i pro potravinové intolerance (o trávení později). 

Tato dominance Th2 imunity může být vrozená nebo získaná. Spousta lidí si “vytvoří” alergie v průběhu života právě svými nevhodnými lifestyle praktikami, stravou, stresem apod.

Co z toho vyplývá? 

Když si tuto dominanci můžu vypěstovat nebo ji postupně zhoršovat, tak ji můžu i postupně zlepšovat! 

aneb ZDRAVÍ MÁTE VE VLASTNÍCH RUKOU!

A to je ta nejdůležitější informace tohoto článku.

Když už víte, že s tím můžete něco dělat, tak potřebujete vědět, jak to “něco” dělat. 

Jak na to? 

Pokud budeme pokračovat v analogií dětí. Tak to znamená dát dietu Th2 dítěti a vykrmit Th1 dítě. Nesmíte to ale samozřejmě přehnat. Cílem je pouze vyrovnat danou dysbalanci. Pokud to přepísknete a dostanu se až k dominanci Th1 větve, tak se dostanu do opačného extrému a způsobím si jiné autoimunitní obtíže.

CO ZPŮSOBUJE NEBO PŘISPÍVÁ K TH2 DOMINANCI A PROJEVŮM TH2 DOMINANCE (ANEB CO DĚLÁ TLUSTÉ TH2 DÍTĚ TLUSTÝM?)

  • Špatné trávení (do těla se skrze propustné střevo dostávají větší části bílkovin, na které imunita reaguje)
  • Toxicita těžkých kovů (azbest, olovo, rtuť (amalgámové plomby)), pesticidy (v potravinách, vodě, používání na zahradě apod.))
  • Další toxiny: morfiny, kouř z cigaret, dehet, alkohol, steroidy a další drogy a léky
  • Patogenní organismy (dysbióza na úrovni střeva – např. candida, kvasinkové a plísňové infekce)
  • Chronický stres, negativní mindset a emoce
  • Nedostatek pohybové aktivity
  • Nedostatečná hydratace
  • Hypofunkce štítné žlázy (nižší tělesná teplota)
  • Nekvalitní či nedostatečný spánek
  • Vysoký poměr omega 6 : omega 3 mastným kyselinám 
  • Konzumace rafinovaných a žluklých tuků (řepkový, slunečnicový, sojový, kukuřicový a další žluté oleje, ale i žluklá semena a špatně skladované dobré tuky ze semen a ořechů), ale i výrobky z nich vyrobené 
  • Nutriční a lifestyle nedostatky
  • Nedostatek vitaminu D (ať už z pobytu na slunci, nedostatku magnesia nebo nedostatku ve stravě/suplementaci)

Ekzém je multifaktoriální problém a směs faktorů v různých poměrech se objevuje u každého atopika jinak. 

Důležité je najít u každého člověka ty, které stojí za hlavní příčinou a na těch zapracovat jako první. Každý by měl začít těmi nejkritičtějšími. Ve výsledku je potřeba zajistit v určité míře všechny. Některé ale třeba už dávno dodržujete nebo je není vůbec potřeba u Vás konkrétně řešit.

Neexistuje jeden lék, který by pomohl všem. Existuje ovšem spousta strategií, se kterými lze pracovat v domácích podmínkách. 

CO VYROVNÁVÁ PRÁCI IMUNITY? 

  • Kvalitní spánek
  • Zdraví trávicí soustavy a trávení (od klidu u jídla, žvýkání, přes pH žaludku, leaky gut až po mikrobiom a detoxikaci stolicí).
  • Optimálně nastavené stravování (ideálně až na úroveň metabolické typologie)
  • Pohybová aktivita
  • Optimální hydratace a elektrolytická rovnováha
  • Hormetické stresory (adaptace na extrémní teploty (otužování/saunování), postění se, vystavování se slunci, trénink) 
  • Optimální hladina vitaminu D v krvi (důležité sledovat v krvi, nestačí doplňovat naslepo, zvlášť pokud se manifestuje nějaký problém)
  • Regulace stresu (není to o zbavení se všeho stresu je to o změně jeho vnímání a umění s ním pracovat) – zde hrají obrovskou roli elektrolyty

Jedná se o holistický pohled na lidské zdraví a všechna tato témata jsou důležitá pro jeho dosažení.

JAK BĚŽNÝ JE EKZÉM?

  • 15-20% dětí a 2-4% dospělých trpí na ekzém
  • muži trpí na ekzém častěji

To je neuvěřitelné množství lidí. Lidí, kteří nemají informace, jak s problémem pracovat. A léčí se skrze kortikoidy, antihistaminika, zázračnými a drahými mastmi a dalšími toxickými či neúčinnými prostředky, kterými akorát prohlubují další problémy v těle (např. hormonální zdraví), tenčí se jim peněženka nebo jen v lepším případě s nimi ztrácí čas. 

Nehledejte cestu skrze masti, byliny a doplňky stravy, ať už je na obalu napsané cokoliv nebo ať vám prodejce slibuje cokoliv.

I když je na obalu napsané, že se jedná o kombinaci bylin z tradiční čínské medicíny sbírané za ideální konstelace hvězd při rovnodennosti a byly namíchány a vařeny čistou pannou za svitu měsíčku ve vodě arktických ledovců.

Zní to sice hezky a dobře se to prodává (a taky není jak zjistit, jestli je to pravda), ale neznamená to vůbec nic na úrovni vašeho těla. Pouze to propůjčuje efekt placeba (který tímto ovšem v žádném případě nezpochybňuji).

OBECNÉ INFORMACE:

  • tendence ke tvorbě ekzémů jsou vrozené
  • hrají zde roli genetické faktory jako například mutovaný gen označovaný jako FLG, který snižuje tvorbu bílkoviny zkracované jako filaggrin, což ve výsledku způsobuje horší ochranu pokožky (v rámci pH pokožky, ale i tvorbě buněk kůže – korneocytů)
  • je to ale právě epigenetika (to jak žijeme, co jíme, pijeme apod), co ovlivňuje skutečný vývoj problému
  • první projevy se nejčastěji objevují u novorozenců a dětí, ale poprvé se mohou objevit i později v životě
  • ekzém si můžete vypěstovat (vychází z imunitní TH2 dominance, kterou můžete prohlubovat – viz dále v článku)
  • ekzém není nakažlivý v žádné své podobě
  • je možné z něj “vyrůst” (kolem 15. roku života z něj většina dětí vyroste), tendence k nim ovšem zůstává celoživotně (záleží na epigenetice – vašem životním stylu a prostředí!)
  • je to zánět na úrovni kůže a je autoimunitního charakteru (má tedy nějakou příčinu, se kterou lze pracovat)
  • vyskytuje se na různých částech těla, nejčastěji na obličeji a rukou (pokožka je tam nejcitlivější a nejvíce vystavena vnějším faktorům (mytí nádobí, chemické látky, mytí rukou, parfémy, kosmetika obecně) 
  • ekzém se zhoršuje při celkovém vyčerpání organismu a při onemocněních jako rýma, chřipka, bakteriální infekce, alergické reakce (prohlubuje se narušení imunity), u dětí stačí i růst zoubků (prostě vyšší stres)
  • když ekzém vyléčíte, vaše kůže bude vždy citlivější na podráždění (kůže lidí, kteří trpí tímto onemocněním, je složením odlišná od zdravé kůže. Je ochuzena o tukové látky, které chrání pokožku před vysycháním a vnějšími dráždivými faktory)

EXISTUJE SPOUSTA FAKTORŮ, KTERÉ JSOU SPOLEČNÝM JMENOVATELEM U ATOPIKŮ:

Ale ne všechny se u vás musí vyskytovat.

  • narození císařským řezem 
  • umělé mléko místo kojení
  • nízká hladina vitaminu D u matky během těhotenství
  • nízká hladina vitaminu D v krvi obecně u člověka
  • starší věk matky při těhotenství 
  • rodinná anamnéza (někdo v přímé linii trpící ekzémem, sezónními alergiemi (např. senná rýma) nebo astmatem) 
  • ADHD (u dětí s ADHD se objevuje ekzém častěji, příčina na úrovni nutričních nedostatků a tzv. GAP syndromu) 
  • obezita v období adolescence 
  • nutriční nedostatky (nevhodné stravování) 
  • obecná suchost kůže
  • vyšší sociální status (více se apeluje na hygienu, dezinfekci, méně kontaktu s přírodou, více technologií)
  • toxicita těžkými kovy
  • bydlení ve větších městech (větší znečištění ovzduší, vody apod.)
  • pobyt v chladnějším podnebí 

Většina z nich ovšem souvisí s nutričními nedostatky, problémy na úrovni imunity nebo narušením trávicího traktu. Se všemi jsme schopni pracovat. Jen některé nejsme už schopni ovlivnit (zpětně neovlivníme porod nebo kojení, ale je důležité je zde zmínit, aby se lidé snažili tyto věci zastřešit u dětí), ale jsme schopni je “přebít” těmi, se kterými lze dobře a aktuálnè pracovat.

SYMPTOMY EKZÉMU

  • výskyt malých, vystouplých pupínků, ze kterých může vytékat průhledná tekutina a objevují se stroupky
  • suchá, odlupující se a praskající kůže
  • červené, hnědé nebo šedivé kousky kůže (tam, kde ekzém byl nebo je, je kůže citlivější)
  • citlivá kůže, s pocitem opuchnutí a svědivá
  • svědění části kůže narušující spánek
  • na psychice je to pak snížené sebevědomí, stydlivost, problémy s koncentrací
  • citlivost na extrémní teploty (chlad a teplo)

EKZÉM A ASTMA

Ekzém, astma a alergie jsou taková trifecta problémů, které se objevují pospolu a navzájem spolu souvisí.

Důležitá je korelace mezi ekzémem a astmatem v rámci sloučeniny označované jako TSLP (thymic stromal lymphopoietin). Tato molekula se objevuje u narušení kůže ekzémem jako signál zbytku těla, že kůže byla poškozena a může dojít k infekci. Je to signál určený pro přežití (protože kůže je první obrana proti vstupu patogenů do těla). 

TSLP je cytokin IL-7 (není tak důležité), důležité je to, že je to silný aktivátor Th2 imunitní větve, který cirkuluje v krvi. A extrémně důležité je to, že plíce mají na TSLP silnou afinitu (váže se na ně). Jakmile se TSLP naváže na plíce, tak v rámci reakce může způsobit astmatický záchvat nebo k němu silně přispívat. 

STRES A EKZÉM

Vzhledem k imunitnímu podkladu ekzému se ekzém zhoršuje při narušení imunity skrze dlouhodobě trvající (chronický) stres nebo silný (akutní) stres. Nemoci jako nachlazení, chřipka apod., expozice plísním, bakteriální, kvasinkové či různé virové infekce a narušení mikrobiomu může stát za příčinou. 

DVA NEJDŮLEŽITĚJŠÍ TIPY PRO OKOLÍ ATOPIKŮ: 

  1. Neupozorňujte atopika na ekzém (on o něm moc dobře ví i sám)
  2. Raději jej upozorněte na tento článek 

JAK SE EKZÉM BĚŽNĚ “LÉČÍ”?

Neexistuje jeden lék, který by fungoval. Existují ale způsoby, jak zvládat symptomy. Obecně se doporučuje jemně čistit postiženou oblast, vyhýbat se iritantům, velmi málo se řeší stravování a imunita a edukace pacienta. 

DOPORUČUJE SE:

  • Krémy a masti (často nevhodné složení)
  • Mýdla a kosmetika pro atopiky
  • Kortikosteroidy (hormonální masti)
  • Ovesné koupele
  • Antihistaminika
  • Eliminace toxinů (kouření, drogy, alkohol, apod. o propustnosti střeva ovšem ani zmínka)
  • Eliminace lilkovité zeleniny a strava bez histaminu

HOLISTICKÉ ŘEŠENÍ

Aneb jak jsem řešil ekzém u sebe a jak jej řeším se svými klienty + další tipy, jak se na zdraví těla podívat.

Osobně s klienty vybírám vždy ta nejdůležitější témata, každý nemusí řešit všechno! Vypisuji sem ovšem vše, co jste schopni použít sami, abyste mohli problém řešit nebo mu předcházet třeba i u Vašich (i budoucích) dětí (pokud by to problém neřešilo, tak neváhejte využít konzultaci).

Důležité je problém řešit ze všech stran

Tedy jak akutně v rámci projevu ekzému a chránit tak poškozenou kůži a snížit v ní zanětlivost a tlumit svědivost. 

Tak v rámci stravování (výběr potravin, eliminaci), doplňky stravy. 

A nezapomenout ani na lifestyle strategie jako podpora spánku, snížení toxické nálože, podpora detoxikace apod.

ZDE MÁTE 6 HLAVNÍCH TIPŮ, JAK EKZÉM ZAČÍT ŘEŠIT A VYŘEŠIT

1. NECHTE KŮŽI V KLIDU

Kůži neškrabte, někdy je to nadlidský výkon, ale je naprosto esenciální pro to, aby se mohla kůže hojit. Neustále narušovat opravné procesy v kůži je cesta do pekla. 

Otevřená rána se bude hojit mnohem hůře, než pouze červený flek, který svědí. 

Osobně se mi osvědčilo místo rozškrábání ekzém silně “profackovat”, tím vyřešíte svědivost, ale nezpůsobíte praskliny v kůži a krvácení. 

Nevystavujte kůži extrémním teplotám (ani chlad ani horko), opatrně také na silné slunce a dlouhou expozici slunci. Opatrně také na pocení (slaný pot je iritant).

Využívejte byliny, esenciální oleje a masti, které jsou netoxické a snižují svědivost, zánětlivost a podporují hojení a ochraňují dané místo před infekcí (viz další bod).

2. VNĚJŠÍ PODPORA

S bodem jedna souvisí efektivní strategie pro podporu zdraví kůže zvnějšku. Skrze esenciální oleje a aktivní látky v některých tucích jste schopni kůži chránit (uměle vytvoříte tukovou vrstvu, která brání kontaktu s patogeny a iritanty). 

Lze využít kvalitní vazelínu. Směs olejů s esenciálními oleji dělané doma nebo i kupované. 

Já osobně používal krém, který jsme používali s ženou na těhotenské bříško (lze přidat navíc EO kadidlo a/nebo pačule). Pokračujte zde pro recept na domácí dobře vstřebatelný krém. 

Vyhněte se alergenům a iritantům v kosmetice, jídle a okolí

Některá jídla, iritanty v kosmetice nebo v ovzduší či ve vodě mohou přímo způsobovat projevení ekzému, kontaktní dermatitidy.

Spousta z nich narušuje i imunitu a provokuje atopickou formu ekzému.

Hlavní iritanty 

  • mýdla, kosmetika, deodoranty, antiperspiranty, voňavky, aviváže, prací prášky, dezinfekce, sprchové gely, šampóny apod. obsahující syntetické vůně, surfaktanty apod.
  • vybírejte tzv. non-toxic kosmetiku a čístící prostředky 
  • make-up
  • prach, písek pyl, plísně a srst domácích mazlíků
  • chlor (nejen v bazénech ale i v běžné kohoutkové vodě, kterou pijete nebo ve které se koupete nebo sprchujete)
  • rozpouštědla
  • cigaretový kouř
  • někteří lidé reagují i na umělá vlákna v oblečení nebo i materiály některých šperků
  • alergenní potraviny a aditiva v jídlech (“éčka) – průmyslově zpracované potraviny, lepek, mléčné výrobky, sója, arašídy, ořechy/semena, korýši, vejce (vaječný bílek), citrusy, lilkovitá zelenina, čokoláda/kakao, může jich být i více (záleží na stavu jedince) – tyto jsou nejčastější

3. KOJENÍ A SPRÁVNĚ NASTAVENÉ STRAVOVÁNÍ

U kojených dětí se objevuje ekzém méně často než u nekojených. Později hrají roli příkrmy. Jakmile se dítě odstaví od mateřského mléka, tak hraje obrovskou roli výživa. Je potřeba zohlednit alergeny a intolerance na potraviny (ty lze přímo či nepřímo vytestovat – stačí eliminační dieta, ale lze použít i krevní testy). 

Ve stravě dětí i dospělých je nutné zohlednit eliminaci potravin způsobujících propustnost střeva a těch, na které má člověk alergie nebo intoleranci viz výše (propustné střevo = propustná kůže), potraviny, na které má člověk intoleranci či alergii. 

Je potřeba také zohlednit trávení a případně jej podpořit specifickými strategiemi nebo skrze doplňky.

Nutné je zaměřit se na správný výběr a přípravu jídel (vaření, dušení, pomalé pečené, příprava v páře), aby byla jídla lehce stravitelná. Vyhnout se grilování a smažení. 

Dále ve stravě a v těle vyrovnat poměr omega 6 : omega 3  (to může trvat téměř 2 roky). Omega 6 kyselina linolová v těle zůstávají mezi 600-680 dny (chvilku to tedy může trvat), z konzumovaných tuků se vytváří membrány buněk, které, pokud konzumujete nekvalitní tuky nebo jejich nesprávný poměr, nefungují optimálně a stojí tak za příčinou zánětlivosti.

Hlavní krok je zde vyřadit omega 6 oleje (viz výše) a zařadit dostatek potravin bohatých na omega 3 (tučné ryby (divoký losos, tuňák, sardinky, makrela) – čím více raw tím lépe, omega 3 jsou totiž tepelně nestabilní), lososový kaviár, lněný olej nebo je doplňovat viz níže). Ale neplatí zde čím více tím lépe!

Na začátku cesty má význam zaměřit se také na antinutrienty a lektiny (čti eliminovat luštěniny, obiloviny (kromě bílé rýže), ořechy, semena, lilkovitou zeleninu).

Důležitá je také stabilizace glykémií. Stabilní glykémie bez výkyvů je jeden z předpokladů správně fungujícího imunitního systému.

Konzumujte kvalitní potraviny a kvalitní vodu v dostatečném množství. Má význam vodu filtrovat. 

Používejte pouze barevnou sůl (bílou vyhoďte) získáte tak zdroj elektrolytů.

4. DOPLŇKY STRAVY 

Primárně se zaměřujte v doplňcích na to, co nejste schopni zastřešit ve stravě. A na ty věci, které podporují jednotlivé kroky v řešení problému. Podpora zdraví trávicí soustavy (podpora trávení, uzavření propustnosti, podpora mikrobiomu, modulace imunity).

Podpora trávení:

  • Betaine HCl (podpora na úrovni žaludku)
  • Trávicí enzymy (podpora na úrovni tenkého střeva)
  • Probiotika (spíše jsem už zastáncem probiotických potravin) než doplňování probiotik ve formě doplňku (ale své místo mohou mít, zvláště u lidí, kteří trpí histaminovou intolerancí, kdy není možné zezačátku mikrobiom podporovat probiotickými potravinami).
  • Význam může mít celý protokol pro ozdravení střeva (to by vydalo na knihu a ne článek, proto to zde nerozepisuji).

Podpora zdraví obecně – mikronutrienty (některé přímo modulují imunitu, tím správným směrem)

  • Omega 3 tuky – olej z tresčích jater (zajistí také vitamin A a D)
  • Vitamin D3 + K2 
  • B-komplex (B9 – metylace)
  • Zinek 
  • Kolagen/glycin 
  • Magnesium 

Modulace imunity 

  • Sluneční svit (po malých dávkách pravidelně)
  • Fotobiomodulace (terapie červeným a infračerveným světlem) 
  • Postění se (přerušované hladovění (IF) nebo i delší půsty)
  • Reishi 
  • N-acetyl-cystein/glutathion
  • Quercetin 
  • Vitamin C
  • Vitamin E
  • Selen

S konkrétními produkty a jejich formami Vám rád poradím v rámci konzultace. Případně pokud bude velký zájem, tak pro Vás udělám stack doplňků s konkrétními odkazy na správné formy vitaminů a minerálů.

5. LIFESTYLE PRAKTIKY

Je nutné v těle vytvořit podmínky proto, aby mohlo regenerovat, není to jen o tom mít stavební bloky, potřebujete mít prostor k tomu z nich něco stavět.

Správný životní styl tento prostor v těle vytváří.

Spánek je nejdůležitějším časem, kdy tělo může regenerovat. Podporujte spánek. Více info k celému tématu spánku najdete v odkaze zde (videopřednáška).

Důležité je umět pracovat se stresem a umět pracovat s režimem parasympatiku (relaxační větev autonomního nervového systému) – vhodné jsou zde dechová cvičení, relaxace v přírodě, ve vaně, grounding apod. Socializace s rodinou a přáteli, dobré jídlo (v souladu s eliminací).

Důležité je umět správně dýchat a dostatečně okysličovat tělo, dýchat nosem a snižovat dechovou frekvenci, čímž lze stimulovat právě parasympatikus. 

Snížit toxickou nálož svého života – vyhýbat se toxinům (viz výše). 

Velký efekt na tělo a stres má také celkový mindset v životě. Naučte se hledat na světě pozitiva a z každé situace vytěžit co nejvíce. 

Má význam se také zaměřit na potlačované emoce.

EMF znečištění může také negativně ovlivňovat zdraví. Má význam se věnovat hygieně v rámci používání technologií. 

CO S LÉČBOU OD LÉKAŘE?

Není nutné a ani není vhodné vyřadit okamžitě léčbu, kterou máte nastavenou od lékaře, pokud tedy pomáhá alespoň v nějaké míře a to včetně kortikoidů. Je důležité postupně snižovat dávku této léčby (buďto frekvenci natírání nebo množství aplikovaného krému) a věnovat se strategiím z tohoto článku. 

NA ZÁVĚR

Pokud se na problém podíváte takto holisticky, tak věřím, že dojdete zdárného konce. Mám s tímto problémem bohatou zkušenost (jak u dospělých, tak u malých dětí), kteří problém zdárně vyřešili – od malých flíčků až po ekzém na celém těle. Jak lidi, co s ekzémy začínali, tak lidi, kteří se s ekzémem prali několik let či celý život. 

Správná aplikace těchto postupů tedy jasně funguje. 

Ale nemůžu přesně říci, kolik čeho máte užívat, proto nejsou jasně definovaná dávkování doplňků ani stravy. Každý člověk je jiný s různou historií a aktuálním stavem, jinými potřebami a je pro něj potřeba plán individualizovat. Sami se ale do studia a aplikaci těchto postupů, co jste v článku našli, můžete pustit i na vlastní pěst. Je to jasná osnova, se kterou lze pracovat. 

Držím palce všem a budu rád, když mi napíšete na efekty postupů zpětnou vazbu do komentáře sem pod článek nebo zprávu na soc. sítích – případně se podělte i o vlastní zkušenosti a praktickými tipy, jak jste sami nad ekzémem vyzráli.

Pokud byste potřebovali poradit individuálně, tak mě neváhejte kontaktovat formou formuláře na webu u vámi vybrané služby.

Vzhledem k tomu, že je ekzém multifaktoriální, tak doporučuji KOUČINGOVOU SKUPINU BASICS, kde vás provedu všemi tématy, které potřebujete znát k optimalizaci zdraví. A díky 2 individuálním konzultacím v ceně můžeme nastavit všechny ostatní proměnné pro řešení navíc, pokud by bylo třeba.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.