Ztráta chuti k jídlu

Ve studii z Yale univerzity se snažili přijít na to, jestli je ztráta chuti k jídlu pro organismus prospěšná nebo škodlivá. Nakazili tedy jednu skupinu myší bakteriální infekcí a druhou skupinu virovou infekci a nakrmili je.
Myši infikované bakteriální infekcí zemřely a myši infikované virem přežily. Po zkoumání, která živina může za úmrtí/přežití myší, zjistili, že je nejdůležitější glukóza. Vyzkoušeli tedy myším podat sloučeniny blokující glukózový metabolismus a výsledek se obrátil. Myši s virovou infekcí zemřely a myši s bakteriální infekcí přežily.

Proč se to stalo?

Tento problém vysvětlují tím, že buňky potřebují specifické živiny, aby mohly s infekcí bojovat. A to co jíme přímo ovlivňuje metabolismus buněk a tedy i to, jak budou moci bojovat s infekcí.

Při bakteriální infekci potřebují buňky ketony, aby se redukoval oxidativní stres (ROS), což je zabezpečeno skrze postění se/ketogenní stravování (kdy tělo používá k tvorbě energie alternativní palivo - ketony, které vznikají, když tělo nedostává dostatek glukózy ze stravy) - reakce těla na takovou infekci je, že nemáte hlad.
Při virové infekci jídlo poskytuje glukózu důležitou pro přežití buňky - během nemoci máte chuť k jídlu.

 

Zdroj: https://news.yale.edu/2016/09/08/listening-body-study-examines-effects-fasting-infections