Sója a její vliv na zdraví

Je sója zdravá potravina, jak je obecně propagováno nebo je naopak zdraví škodlivá? 

Tato otázka cestuje světem jako Phileas Fogg. Sója je jedna z nejkontroverznějších potravin a odpověď se liší podle toho, komu otázku položíte - existují 2 varianty:

 1. "Sója je zázračná superpotravina a každý by ji měl konzumovat."
 2. "Sója je jed, kterému bychom se měli obloukem vyhýbat."

A teď si vyberte...

My se na problematiku sóji podíváme podrobněji, abyste si mohli sami jasně určit, jestli Vám její konzumace za to stojí. Případně, které sójové produkty můžete bez výčitek konzumovat.
Při posuzování, jestli je jakákoli potravina zdraví prospěšná, je důležité se podívat na to, kolik se pojí negativ s její konzumací. Pokud negativa převyšují pozitivní vliv na zdraví, tak je vhodné důkladně zvážit, jestli Vám konzumace dané potraviny za to stojí a odpověď je ve velké většině případů negativní. 
Žijeme v době, kdy máme největší výběr potravin v celé historii lidstva. Hladovění nám nehrozí a není tedy důvod se spokojit s konzumací něčeho nezdravého/nekvalitního. Naopak bychom měli vyhledávat potraviny, které jsou chutné a zároveň zdraví prospěšné.

9 negativ spojených s konzumací sóji:

 1. Phytoestrogeny

Rostliny mají různé mechanismy, jak se bránit svým přirozeným predátorům: mají trny, jsou jedovaté, tuhé, hořké nebo páchnou, některé jsou ale tak "chytré", že jejich obrana funguje na bázi antikoncepce. Sója je zrovna tím případem, kdy vytváří látky, které se v těle savců chovají jako estrogeny. My tyto látky vytvářené rostlinami nazýváme phytoestrogeny (doslova rostlinné estrogeny). Phytoestrogeny v rostlinnách mají za úkol ovlivňovat plodnost svých konzumentů a snížit do budoucna jejich celkový počet, tím že naruší jejich citlivou hormonální rovnováhu (1). Rostlina tak ve výsledku bude mít menší počet predátorů a sama se bude moct nerušeně rozrůstat dál.
Nadbytek estrogenů (v dnešní době se jedná o velmi častý problém)
U mužů způsobuje "zženštění". To se může projevovat například ukládáním tuku na stehnech, hýždích a prsou (gynekomastie), snížením libida nebo otázkami typu: "miláčku, nevypadám v těch kalhotech tlustě?". 
U žen konzumace sóji a nadbytek estrogenů vede k vyššímu riziku nemocí jako PCOS (syndrom polycystických ovárií) (2), rakovině prsu (3) a dalším problémům pramenících z hormonální dysbalance.
Těhotné a kojící ženy, novorozenci a děti by se měli sóji vyhýbat jako čert kříži. Phytoestrogeny mohou narušit přirozený hormonální vývoj dítěte. U chlapců oddálit a u dívek naopak urychlit nástup puberty (4). Pro srovnání: Kojenci krmení kojeneckou stravou na bázi sóji do sebe dostávají tolik estrogenu, jako by polykali denně 5 tablet hormonální antikoncepce (v poměru k tělesné hmotnosti) (5).
Sója je spolu se sezamovým a lněným semínkem na vrcholu seznamu v obsahu phytoestrogenů (6). U lněného a sezamového semínka se ovšem nejedná o tak vysoké riziko, protože jejich konzumace bývá v menším množství, než je tomu u sójových produktů.

 1. Genetická modifikace, chemické ošetření

Chemické ošetření (pesticidy, herbicidy) a genetická modifikace sóji je zdravotním rizikem, přes 90% produkce v USA je geneticky modifikována. Jedna z genetických modifikací sóji je například ta, aby byla odolnější vůči herbicidu Roundup (tzv. Roundup ready soybean - aktivní látka je glyfosát). Roundup (glyfosát) je spojován s likvidací zdraví prospěšných bakterií (mikrobiomu) osídlující naše tlusté střevo. Mikrobiom se ale nachází i na kůži, v dutinách - ústech, pochvě, dýchacích cestách a je pro zdraví naprosto esenciální a měli bychom si jej pěstovat a ne likvidovat. Roundup je také spojován se smrtí lidských buněk (aktivací apoptózy a nekrózy) (7).

 1. Hliník

Se neodstěhoval do Humpolce, ale uvolňuje se při zpracování do sóji!
Kojenecká strava na bázi sójového mléka obsahuje až o 1000% více hliníku než běžná kojenecká strava. Průmyslově zpracovaná sója také obsahuje toxické množství manganu (5). Hliník se do sóji uvolňuje při zpracování v hliníkových kádích, pomocí kyselého roztoku se sója v hliníkových nádobách zbavuje antinutrientů a získává se tak proteinový izolát. Bohužel tento proces nefunguje na 100% a antinutrienty se v sójovém izolátu po zpracováni stejně objevují a k tomu bohužel navíc i hliník. Hliník sóji přidává další negativum - intoxikace hliníkem je totiž spojena s alzheimerovou chorobou (8).

 1. Kyselina fytová (fytáty)

Stejně jako jiné luštěniny, obsahuje sója kyselinu fytovou (phytic acid), která se váže na esenciální minerály - magnesium, zinek, železo, měď a vápník - a zabraňuje jejich přirozenému vstřebání. Nedostatkem magnesia v dnešní společnosti trpí 40-80% populace (9) a není třeba k tomuto trendu přispívat konzumací potravin, které toto číslo ještě zvyšují.

 1. Goitrogeny

Sója obsahuje sloučeniny zvané goitrogeny (též strumigeny). Tyto sloučeniny snižují aktivitu štítné žlázy. Existují 3 způsoby, jak štítnou žlázu ovlivňují:

 • snižují absorpci jódu
 • narušují správnou funkci enzymu tyreoidální peroxidázy (TPO)
 • snižují sekreci tyreotropního hormonu (TSH)

Goitrogenní efekt má více rostlin, jako například brukvovitá zelenina, ale u těch narozdíl od sóji jejich pozitivní efekt na zdraví většinou převyšuje ten negativní. Pokud ovšem trpíte nedostatkem jódu nebo sníženou funkcí štítné žlázy, je konzumace goitrogenních potravin nevhodná, dokud problém nevyřešíte.

 1. Inhibitory trypsinu

Tyto molekuly se vyskytují v největší míře v luštěninách, obilovinách a lilkovité zelenině. Jedná se o polypeptidy a bílkoviny, které se váží na enzymy štěpící bílkoviny (proteolytické enzymy - trypsin a chymotrypsin) a díky této vazbě je snížena jejich schopnost trávit bílkoviny na minimum (10). Pokud tedy argumentujete tím, že má sója vysoký obsah bílkovin, tak je to sice pravdou, ale reálně tyto bílkoviny nevstřebáme.

 1. Lektiny

Sója stejně jako všechny ostatní luštěniny obsahuje lektiny, konkrétně aglutinin. Hlavní škodlivost aglutininu spočívá ve vazbě na epitelové buňky v tenkém střevě, kde vzniká zánět a díky tomu i propustnost tenkého střeva (leaky gut syndrome) (11).

 1. Alergie

Sója patří do "velké 8" alergenů (the Big-8) - dalších 7 potom můžete vidět na obrázku a jsou jimi: mléko, vejce, ryby, korýši, ořechy, arašídy a pšenice.

The big-8 alergens

Tyto alergeny musí být vyznačeny tučně nebo číslem ve všech složeních potravin. Potraviny z the Big-8 představují až 90% všech potravinových alergií (12). 

 

 1. Hemagglutinin

Jedná se o lektin, který  se váže na cukernaté molekuly v membránách červených krvinek a způsobuje jejich shlukování.

 

Konzumace sóji

I přes všechny výše zmíněné body existuje možnost, jak lze sóju konzumovat. Tou možností je konzumace fermentované, organické sóji. Díky fermentaci organické sóji se sníží obsah všech výše zmíněných bodů (kromě bodu 8, sója bude vždy alergenem). Ani po fermentaci se ovšem nebude jednat o naprosto zdraví prospěšnou potravinu, protože se nejedná o 100% eliminaci škodlivin, ale pouze o jejich snížení na méně škodlivou hodnotu. Proto konzumaci sóji na pravidelné bázi osobně nedoporučuji.

Mezi fermentované produkty patří: 

 • Natto
 • Miso polévka (pouze pokud je připravovaná tradičně)
 • Tempeh

Odpověď na otázku ze začátku článku je tedy jasná: konzumace nefermentovaných produktů sóji není zdraví prospěšná

Zdroje:

(1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1474615/

(2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4366357/ 

(3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21854827

(4) https://www.westonaprice.org/health-topics/soy-alert/soy-and-the-brain/

(5) https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2008/09/04/why-soy-i...

(6) Thompson, L. U., Boucher, B. A., Lui, Z., Cotterchio, M., and Kreiger, N. 2006. Phytoestrogen content of foods consumed in Canada, including isoflavones, lignans and coumestan. Nutrition and Cancer, 54(2), 184-201.

(7) https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/tx800218n

(8) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21157018

(9) https://www.strengthsensei.com/low-magnesium-replenishment-protocol/

(10) https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B012227055X009342

(11) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5855776/

(12) https://farrp.unl.edu/informallbig8 

Přidat komentář