Koronavirus - prevence, léčba a práce s tělem (aktualizováno 19.3.)

Tento článek si klade za cíl podpořit vědomí lidí v tom, co mají dělat a co nedělat v nynější situaci. Aby měli určité východisko a mohli pracovat se svým zdravím a preventivně tak předcházet infekci nebo věděli, co dělat pro léčbu.

 

CO JE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ?

Nejdůležitější je pro nás stále prevence. Většina populace není nemocná a je proto důležité je udržet co nejdéle bez onemocnění, aby se kapacita nemocnic nenaplnila a lékařství stíhalo akutní případy řešit. 

 

CO JE TO KORONAVIRUS A JE TO NOVÁ HROZBA?

Koronaviry jsou rodina virů, které obvykle způsobují respirační onemocnění. Patří k nim viry, které způsobují běžné nachlazení a závažnější onemocnění, jako je respirační syndrom na Středním východě (MERS-CoV) a syndrom těžkých akutních dýchacích cest (SARS-CoV) (zdroj: http://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/onemocneni-covid-19-novy-koronavirus-sars-cov-2-je/)

Koronaviry nejsou něčím novým, co by nás najednou potkalo. MERS-CoV i SARS-CoV jsou formy koronaviru, se kterými máme již zkušenost. 

Je ale důležité říci, že neexistuje lék, vakcína, bylina ani doplněk stravy, který by byl efektivní přímo proti koronaviru nebo alespoň nebyl doposud testován proti nemoci. 

To ale není důvod k panice! Jak se dočtete níže, tak můžeme na svém zdraví pracovat a preventivně tak bojovat proti infekci.  Můžeme podporovat přirozené procesy těla, které podporují imunitu a boj proti infekci. 

PREVENCE:

 • Pravidelně si myjte ruce a dodržujte hygienu
 • Dezinfikujte domov a místa, kterých se dotýkáte, když přijdete z venku (kliky, mobil, klíče apod.) - recept na jednoduchou a účinnou dezinfekci 
 • Noste roušky a respirátory 
 • Vyhýbejte se místům s velkým množstvím lidí 
 • Používejte v obchodech jednorázové rukavice
 • Kašlejte, kýchejte a smrkejte do jednorázových kapesníků nebo do rukávu 

Co v doporučeních chybí jsou informace, jak pracovat na svém vlastním těle, abychom měli vyrovnaný a silný imunitní systém a nenakazili se nebo nemoc ve zdraví přežili.
 

Jaké jsou hlavní rizikové skupiny lidí?

 • Starší 60 let

 • Ti co užívají léky pro snížení funkce imunitního systému (po transplantaci nebo např. autoimunitní onemocnění - Crohnova choroba, ulcerózní kolitida apod.) 

 • Trpí na chronické onemocnění (cukrovka, astma, alergie, vysoký krevní tlak apod.)

 • Obecně náchylní na nemoci (dysfunkce imunitního systému)

 

Další možná rizika:

 • Užíval/a jste antibiotika v posledních 2 měsících 

 • Kouříte, pijete alkohol či užíváte jiné drogy (oslabení imunitního systému)

 • Máte dlouhodobě trávicí obtíže (podvýživa, zhoršené tělesné funkce)

 • Špatně spíte nebo jste unavení během dne (narušené opravné mechanismy v noci)

Toto jsou základní kritéria, které poukazují na oslabené tělo. Pokud splňujete jeden nebo více bodů, tak pak doporučuji, vyšší obezřetnost a využít vlastní karantény k tomu, abyste nepřišli do kontaktu s nemocí. 

Naopak, pokud nesplňujete ani jeden parametr, tak to neznamená, že byste byli imunní! Je pouze menší pravděpodobnost, že se u Vás nemoc projeví či Vás bude ohrožovat, při propuknutí, na životě. Proto opatření dodržujte také! 

 

Co tedy dělat pro další prevenci v rámci mechanismů těla:

Pokud každý bude pracovat na sobě a bude se snažit bránit a vyhýbat nemoci, tak budeme navíc chránit nejen sebe, ale i všechny ostatní v našem okolí a i ty, kteří mohou být k nemocem podstatně náchylnější než my sami - kolektivní vědomí a kolektivní imunita. 

V rámci práce s imunitním systémem v boji proti infekci je důležité si uvědomit základní body, které přispívají k celkovému zdraví a síle imunitního systému. S těmito body vyřešíte většinu problémů na úrovni těla, a proto doporučuji na nich pracovat u každého!

 

Sem patří: 

 1. spánek (opravné mechanismy, melatonin, autofagie) 

 2. silné a zdravé trávení (70% imunitního systému je v okolí střeva) 

 3. kvalitu potravin a dostatečný příjem živin (dostatek mikroživin - minerály, vitamíny, fytolátky, enzymy) 

 4. vyrovnanost nervového systému 

 

 1. SPÁNEK

Co má společného spánek s bojem proti virům?
Podpora kvalitního spánku a tvorby melatoninu je jedna z nejsilnějších zbraní v recyklaci a opravě buněk. Vir napadá buňky lidského těla a v nich potom ovlivňuje funkci a množí se. Pokud produkujete v noci dostatek melatoninu a podporujete svůj spánek, tak dojde k přestupu melatoninu do buňky a její recyklaci bez toho, aniž by se vir mohl dále množit. 

Melatonin je zároveň nejsilnějším antioxidantem v těle, využívejte tedy jeho sílu. Suplementace vitaminem C, D, E, A, zinkem, kolostrem, omega 3 MK a dalšími doplňky není natolik silná jako samotná síla melatoninu, které tělo samo produkuje.
Možná je za těchto podmínek i suplementace, obzvláště u slabých jedinců (starší 60 let a lidí s oslabenou imunitou nebo těch co mají problémy se spánkem a nezvládají - viz výše).

 

ZÁKLADNÍ KROKY PRO ZLEPŠENÍ SPÁNKU:

 1. Spěte alespoň 7,5 hodiny čistého spánku (pokud spíte přerušovaně - budíte se v noci, tak to může znamenat i 10 hodin v posteli) 

 2. 90 minut před spaním eliminujte modré světlo

 3. Spěte v místnosti, která má vlastnosti jeskyně (bez elektřiny a signálu, naprostá tma, dostatek kyslíku (vyvětráno), ticho)

 4. Nestresujte se večer (nejlépe ani přes den - viz bod 4)

 5. Využijte sílu bylin (heřmánek, kozlík lékařský, levandule) a/nebo kvalitního magnesia

 

 1. SILNÉ A ZDRAVÉ TRÁVENÍ

V okolí trávicí trubice (od úst až po konečník) sídlí až 70% imunitního systému. Pokud tedy bude jakákoli dysfunkce ve funkčnosti našeho trávení, tak se bude imunitní systém zabývat problémy, které zde vznikají a nebude mít kapacitu pro řešení problému respiračních onemocnění jako je nakažení koronavirem.

Je tedy nutné starat se o zdraví našeho trávení. Dostatečně kousat, podporovat kyselost žaludku pro optimální natrávení bílkovin a podporu vstřebávání minerálů a vitaminu B12, pracovat s propustností tenkého střeva (leaky gut) a také podporovat mikrobiom ve střevě a v celém těle, když už jsme u toho (viz dezinfekce na začátku).

 

 1. KVALITA POTRAVIN

Tento bod doplňuje bod č.2, kdy kvalitní potraviny budou vždy podporovat trávení a nebudou způsobovat trávicí obtíže a v tom případě ani vytvářet stres pro tělo (viz bod č.4), nebudou dráždit imunitní systém ani jiné tělesné systémy. Kvalitní potraviny neobsahují aditiva, pesticidy a jiné toxiny, které tělo nemusí detoxikovat a zatěžovat tak detoxikační orgány.

Budou také zdrojem živin pro funkci všech tělesných systémů, včetně toho imunitního a tím pádem pomohou v boji proti nemocem. Sem patří celistvé jednodruhové potraviny, živočišné výrobky, zelenina, ovoce, případně obiloviny a luštěniny, které připravujete tradičními způsoby. 

Specifické potraviny a jejich složky pak lze využít přímo v boji proti bakteriím či virům. 

 

Jaké potraviny vybírat pro podporu imunitního systému? 

 • Potraviny bohaté na vitamin A. Vitamin A je číslo jedna v boji proti infekcím. Zdrojem je olej z tresčích jater (který doporučuji většině svých klientů užívat obecně jako zdroj omega 3 mastných kyselin), nyní je tato suplementace o to důležitější. Játra jsou také skvělým zdrojem vitaminu A - doporučuji 1-2x týdně zařadit porci jater. 

 • Vitamin D pracuje s vitaminem A v určité symbióze a podporuje imunitní systém. Dobrým zdrojem je opět olej z tresčích jater, tuk zvířat žijících na slunci v přirozených podmínkách (tučné ryby, žloutky, máslo, sádlo, kaviár). Stejně jako my syntetizujeme vitamin D z nasycených tuků při působení slunce na kůži, to samé platí u zvířat. 

 • Kokosový olej je zdrojem monolaurinu a kyseliny laurové, které mají silný antivirový efekt.

 • Vývary jsou zdrojem kolagenu a aminokyselin (arginin, glutamin, glycin), které podporují zdraví střeva a tím pádem i imunitního systému.

 • Vitamin C najdete v kysané zelenině, která je navíc zdrojem pre- a pro-biotik (kysané zelí, kimchi..), ale najdete jej také v ovoci a zelenině obecně. Játra jsou také zdrojem pro ty, kteří dodržují carnivore stravování. 

 • Nepasterované mléčné výrobky jsou skvělým zdrojem minerálů, vitamínů, probiotik a nasycených tuků, které jsou důležité pro správnou funkci imunitního systému.

 • Probiotické potraviny jsou zdrojem bakterií, které s námi žijí v symbióze a vytváří pro nás vitamíny, pomáhají nám trávit a regulují tak imunitní systém (kimchi, kysané zelí, kefír, jogurt, nepasterované sýry, kváskový chléb apod.). 

 

 1. VYROVNANOST NERVOVÉHO SYSTÉMU 

Důležité jsou pro nás dvě větve autonomního nervového systému. Těmi jsou sympatikus a parasympatikus.

Sympatikus je stres, boj, útěk, nervozita - spojené s kortizolem a snížením funkce imunitního systému.

Parasympatikus je opakem - klid, trávení, chuť se množit, relax, podpora imunitního systému. 

Tyto dvě větve si můžete představit na houpačce. Vlevo sedí sympatikus a vpravo sedí parasympatikus. Naším cílem je, aby byla vždy více aktivní ta větev, která se pro daný moment hodí a většinově byl aktivní parasympatikus.

PROTOŽE: Pokud bude převládat sympatikus, tak bude imunitní systém oslaben a vy budete náchylní k nemocem. I když budete dělat vše dobře (budete dobře spát i jíst kvalitní potraviny, případně i suplementovat), ale budete ve stresu, tak je velké riziko toho, že se danou nemocí nakazíte, pokud se s mikrobem potkáte. 

Proč tomu tak je? Je to řízeno hormonálně. Sympatikus je větev, která Vám má umožnit mobilizovat všechny procesy, které Vám pomohou přežít akutní stresor. Představte si, že potkáte na ulici šavlozubého tygra. V ten moment pro tělo není prioritou trávení ani to jestli je ve vzduchu vir, který zrovna dýcháte nebo to jestli máte potřebu se množit (libido). Prioritou je tygra přeprat nebo mu utéct, až tak uděláte, bude opět prioritou klid, trávení, sex, imunita apod.

Problém je ten, že tygra (v našem případě koronavirus a paniku, kterou vyvolává) nelze přeprat instantně, ale je kolem nás pořád a pokud jej necháme, tak nás bude udržovat v sympatiku neustále. Naším cílem je si toto uvědomovat a pracovat na vědomém zklidnění a vyhledávat klidné momenty bez stresu. Pokud tak neučiníme, tak si zakládáme na obrovský problém s imunitním systémem. (to mimochodem platí u všech nemocí a prevenci obecně, ne jen u koronaviru) - proto řadím práci s nervovým systémem mezi naprosté základy, stejně jako zdravou stravu a pohyb. 

Naopak když budete převážně v parasympatiku, tak imunitní systém bude priorita a bude vyšší pravděpodobnost, že viru odoláte i přesto, že třeba nejíte dokonale. 
Extrém by byl ovšem taky problém, protože byste byly natolik v pohodě a v klidu, že byste neměli tendenci dělat jakékoli preventivní opatření a to by mohlo vést také k problému.

Odpovědí je zlatá střední cesta. Berte na vědomí danou situaci, sledujte novinky a dodržujte opatření, ale nebuďte z toho přehnaně ve stresu, hledejte i pozitiva. Snažte se dělat vše, co jste schopni uchopit a pochopit a věřte tomu, že to bude mít svůj účinek. To Vám dá určitý pocit pohody a klidu. 

 

Problém je také v tom, že jídlo obecně, nekvalitní potraviny a nedostatek spánku jsou sami o sobě stresem pro tělo a pokud se nevěnujete svému tělu a těmto základům, tak se Vám bude jen velmi těžko ovlivňovat nervový systém. Proto je potřeba pracovat na všem zároveň! 

Tak funguje holistický přístup ke zdraví. Nelze vypichnout jednu věc a doufat, že to bude fungovat.

 

DALŠÍ TIPY CO DĚLAT:

 • Využijte, kdykoli to jen jde, slunce a jeho efekt pro podporu syntézy vitaminu D a podpory imunity. Vystavujte slunci co největší plochu těla. 
 • Domácnost dezinfikujte přírodními prostředky. Ocet v tomto případě nestačí, odpovědí ale mohou být esenciální oleje. Například tea tree, citrón, oregáno, rozmarýn z těch dostupnějších. V kombinaci s octem a alkoholem v rozprašovači je to skvělé přírodní dezinfekční činidlo. 
 • Dezinfikujte vzduch pomocí esenciálních olejů - buďto difuzérem nebo přes rozprašovač (voda + esenciální oleje) a semtam stříkněte do ovzduší (takto lze očisťovat vzduch po celý rok namísto jiných nezdravých osvěžovačů)
 • Používejte jednorázové rukavice, které po nákupu či cestě hromadnou dopravou vyhodíte
 • Pokud si chcete dělat zásoby potravin doma, tak si kupujte pouze kvalitní potraviny, které byste stejně měli mít doma. (Bílkoviny: maso, vnitřnosti, kosti, sýry. Jako zdroj tuků máslo, sádlo a olivový olej, ořechy a semena. Jako zdroj sacharidů, basmati nebo jasmínovou rýži, brambory, batáty, ovesné vločky, zeleninu, ovoce, kysané výrobky). Nedělejte obří zásoby, není to potřeba a nekupujte do zásoby mouku, cukr, nekvalitní oleje ani těstoviny. 
 • Noste roušky! Nejedná se sice o 100% ochranu, ale bráníme tak šíření viru dále. Pokud nemáte z práce nebo nelze zakoupit, tak si ji vyrobte. Viz odkaz. Na roušku pak doporučuju kápnout esenciální olej z oregána, tymiánu, hřebíčku nebo skořice, který pomůže s dezinfekcí. 
 • Pokud nemáte více roušek, tak střídejte v roušce jednorázové kapesníky, na které esenciální oleje kapete a měňte je co 60-120 minut. 

 

CO NEDĚLAT:

 • Vyhněte se sami kouření či lidem, co kouří (opatrně na náhlé odvykání kouření, které může být velkým zdrojem stresu) 
 • Omezte pití alkoholu 
 • Neužívejte drogy 
 • Snažte se omezit konzumaci nekvalitních potravin (fastfood, nekvalitní tuky a sacharidy, cukry) 
 • Opatrně s NSAID léky (ibalgin, paralen, panadol, apod.) a antibiotiky (pokud je užíváte, snažte se negovat jejich negativní efekt na tělo) 
 • Nevystavujte se zbytečnému stresu (sem patří i sociální sítě, pokud jsou plné stresových informací)
 • Neseďte jen doma (snažte se stále dostatečně hýbat a chodit na slunce, pokud je to možné. Měňte často polohy a koukejte alespoň z okna) 
 • Nedělejte si extrémní zásoby potravin a drogerie doma (výjimkou jsou kvalitní potraviny! kterých chcete mít doma neustále dostatek) 
 • Domácí párty či jiné shlukování osob není odpověď na to, že jsou zavřené restaurace a hospody a je to nezodpovědné chování. 

 

Co když mám příznaky nákazy? 

(inspirováno: http://risebyperformance.cz/koronavirus

Jaké jsou symptomy nákazy koronavirem 

Virus způsobuje těžkou infekci dolních dýchacích cest vč. zápalu plic. Projevuje se horečkou, suchým kašlem, dušností, únavou, bolestí v krku, nechutenstvím, nevolností a bolestmi svalů a kloubů. V menším procentu to mohou být i závratě, průjem a zvracení. 

 1. Pokud se projeví symptomy nemoci, tak nepropadejte panice a držte se v karanténě. Je evidovaných již přes 85 000 lidí celosvětově, kteří se vyléčili z nemoci COVID-19! 
 2. Nevypravujte se do nemocnice. Zabráníte tak zhoršení Vašeho vlastního stavu (ze stresu spojeného s cestou ven a čekáním v nemocnici) a zabráníte také šíření infekce dál. 
 3. Udělejte okamžitě maximum pro své zdraví viz: http://www.radekmlynek.com/blog/jak-rychle-vylecit-nachlazenirymu-bez-lekare
  • opatrně na léky snižující teplotu. Pokud teplota nedosáhne 39°C, tak se jedná o fyziologický mechanismus podpory funkce enzymatických a imunitních reakcí v těle a není chtěné teplotu snižovat. 
  • pokud nemáte hlad, tak nejezte a hodně pijte. Pokud máte hlad, jezte nebo spíše pijte pouze lehce stravitelné potraviny tekutého charakteru jako je např. vývar. Ulehčíte tak tělu a bude mít dostatek energie pro práci imunity. 
 4. Pokud patříte do hlavní rizikové skupiny viz výše, tak zavolejte na krajskou hygienickou stanici a evidujte se (kontakty zde: http://www.mzcr.cz/dokumenty/kontakty-na-krajske-hygienicke-stanice_18604_4122_1.html). Přijedou Vám udělat test domů. 
 5. Využijte k léčbě slunce. Sluneční svit urychluje rozpad nukleové kyseliny viru a pomáhá tak s jeho rychlejším odbouráním. Vitamin D syntetizovaný sluncem na kůži podporuje imunitu. Pokud máte možnost se mu vystavit v domácích podmínkách při otevření okna, tak jej během dne využívejte.
 6. Dejte tělu čas, aby se vyléčilo a nepřetěžujte se (žádný stres - zprávy, sociální sítě a vyčítání si čehokoliv). Stejně jako u každé jiné nemoci. Neumíráte, bojujete s nemocí a k tomu je potřeba hodně energie, kterou musíte cílit správně. 
 7. Po vyléčení nemoci jste stále infekční až po několik týdnů, a proto dodržujte nadále alespoň 7 dní karanténu a poté noste nadále roušku a využívejte esenciální oleje na roušce pro zabránění šíření viru. 

Člověk který nespadá do rizikové skupiny a nemá komplikace léčby nemoci a zůstává izolovaný v karanténě nemusí hlásit nakažení příslušným orgánům. Při jakýchkoliv komplikacích či nejistotách samozřejmě zavolejte. Viz citace infektologa Milana Trojánka: „Chci apelovat na celou naši odbornou i širokou veřejnost, že u mladého, zdravého, nerizikového pacienta, který je v domácí karanténě, nám informace z testu příliš nepomůže. To onemocnění prostě odezní.“. 

   

  Co si z toho odnést? 

  Raději buďte opatrnější, než byste problém podceňovali. Je to ta nejefektivnější cesta, jak předcházet komplikacím.

  Ale také neberte danou situaci jako to nejhorší, co se mohlo stát. Berte ji jako příležitost k vlastnímu růstu. Využijte čas k dělání věcí, které normálně neděláte. Naučte se vařit či připravovat doma potraviny, které běžně neděláte. Malujte si, zpívejte, hrejte hry, pusťte si klidnout hudbu, čtěte si. Možností je nespočet.

  Pro mě osobně to je: 

  naučil jsem se péct kvasový chleba, píšu články (viz tento), příspěvky a e-book, více komunikuji online s klienty. Více se věnuji těhotné ženě. Vaříme spolu, hrajeme hry a trávíme spolu kvalitní family time. Čtu a rozvíjím tak své vědomosti a tím pádem i to, co můžu nabízet svým klientům. 

   

  Chcete na sobě začít pracovat?

  Pokud chcete začít pečovat o své zdraví a nevíte, kde začít, tak neváhejte mě kontaktovat ať už na konzultaci nebo si rovnou nechte nastavit, co a jak dělat v rámci spolupráce, kde pracujeme na všem, co je třeba v rámci zdraví lidského těla. Nikdy není pozdě začít pracovat na svém těle. A nynější podmínky k tomu vybízí více než kdy jindy.

   

  A abychom zakončili tento článek pozitivně, tak doporučuji si přečíst třeba tyto dobré zprávy, co se ve světě dějí: https://www.forbes.cz/nectete-jen-o-koronaviru-tohle-jsou-dobre-zpravy-ktere-byste-meli-znat/ 

   

   

  Komentáře

  Děkuji za ten nejlépe vysvětlený problém....Nikdo nic podobného ne vypracoval. Tento článek mi velmi pomohl proto ze patřím do rizikové skupiny....pobyt na slunci a spojený s lehkou pracovni aktivitou je opravdu balzám. A strava je také velmi důležita. Jsem rok bez pečiva a místopředseda denní porce masa mam pečenou zeleninu s přílohou plus saláty. ....Za týden už poznáte rozdíl v tom jak se budete cítit a mizí i chuť na sladké. Tvůj článek zaslouží velký obdiv a pomůže všem kdo tápe v reseni Coronaviru proto ze je to něco nového a stresujícího. Po přečtení jsem.o. mnoho klidnější. Přeji mnoho úspěchů v další práci

  Přidat komentář