Jak rychle vyléčit nachlazení/rýmu bez lékaře

Rýma a nachlazení se vyhne v průběhu života málokomu, ale víte jak nejefektivněji podpořit tělo v boji proti bakteriím nebo virům v domácích podmínkách bez pomoci lékaře?

Prevence je samozřejmě nejsilnější zbraní u každé nemoci, ale ať se člověk snaží sebevíc, tak jej občas nějaké nachlazení skolí. Je možné, že jste geneticky silný jedinec s dobrou imunitou a nemoc vidíte jen u ostatních, ale třeba Vaše děti nebo lepší polovička se nachladí a co potom? Je vhodné mít vědomosti, jak se postarat i o ostatní.

V tomto článku se dozvíte strategie, které sám využívám a doporučuji efektivně i své rodině a klientům. Všechny se mohou využívat i preventivně při obdobích, kdy je někdo v okolí nemocný nebo hrozí vyšší riziko nachlazení.

Kdy zajít za lékařem:

S běžným nachlazením nebo rým(ečk)ou není třeba navštěvovat lékaře, pokud se ovšem nenakazí jedinec, který je v rizikovém zdravotním stavu. Existuje navíc také pár výjimek, kdy je vhodné navštívit lékaře i u zdravých jedinců.

Dospělý — vyhledejte lékaře pokud:

 • zvýšená teplota trvá v kuse déle než 5 dní nebo se opakovaně vrací
 • horečka vystoupá na 40°C a nejde ji srazit
 • bolest dutin, krku nebo hlavy se stupňuje a nepolevuje několik dní
 • usoudíte, že sami nemoc nezvládnete
 • ztráta chuti k jídlu trvá déle než 3 dny*

Děti — při běžném nachlazení není třeba hned vyhledávat lékaře. Ale vyhledejte lékaře pokud dítě:

 • trpí zvyšující se teplotou více než 2 dny
 • trpí bolestmi krku, hrudníku, dutin, uší
 • je neobvykle ospalé
 • více jak 24-36 hodin ztráta chuti k jídlu*
 • dítě do 3 měsíců má teplotu 38°C a vyšší
 • symptomy se déle jak 2 dny zhoršují nebo se nezlepšují
 • vykazuje symptomy, se kterými si nevíte rady (mohlo by se jednat o závažnější onemocnění)

*Ztráta chuti k jídlu

Prakticky každá infekce (ať již virová, či bakteriální) spojená s horečkami a celkovými projevy je obvykle doprovázena ztrátou chuti k jídlu, je to adaptační mechanismus, spojený s aktivitou imunitního systému. Více o ztrátě chuti k jídlu zde (1).
Pokud tedy nemáte hlad, nenuťte se do jídla a nechte tělo pracovat, ono ví co potřebuje a pokud netrpíte dlouhodobou podvýživou, tak Vám 1-2 dny postění se, nebo alespoň menšího množství jídla, neuškodí. Pokud se bojíte podvýživy (u dětí nebo starších jedinců), doporučuji návštěvu lékaře. Nebo můžete konzumovat potraviny, které obsahují velmi stravitelné živiny. Nejvhodnějším v tomto případě je izolát/hydrolyzát syrovátkové bílkoviny, čaj s citrónem a medem nebo nejlépe vývar z kostí a masa, který můžete popíjet horký místa jídla několikrát za den.

 

Projevy nemoci

Nejběžnějšími příznaky nachlazení jsou kašel, rýma, ucpaný nos a bolesti v krku. Další symptomy mohou zahrnovat slabost, bolesti svalů, pocit únavy, bolesti hlavy, velmi často také zácpa nebo průjem a ztráta chuti k jídlu - tyto se mohou projevovat ještě předtím, než samotná nemoc propukne (a mohou se držet celou dobu nemoci). Pokud si jich včas všimnete můžete tak bojovat s infekcí už v prvotním stádiu a předejít tak celé nemoci nebo alespoň zkrátit její délku.

Únava

je přirozenou reakcí těla na boj s infekcí. Spánek je nejdůležitějším regeneračním procesem v těle, a tak není divu, že se při boji s infekcí cítíte unavení a spíte více, než obvykle.
Pokud se tedy cítíte unavení během nemoci, poddejte se tomuto pocitu a odpočívejte! Je to pravděpodobně nejdůležitější věc, kterou můžete v danou chvíli udělat. Věnovat se běžným činnostem a v horším případě užití stimulantů, abyste byli schopni “normálně fungovat”, může znamenat zhoršení symptomů a “rozjetí” nemoci.

Teplota

Zvýšení teploty je reakcí našeho vlastního těla, která slouží k podpoře imunitního systému v boji proti infekcím, a také snižuje efektivitu množení některých patogenů v našem těle. Je tedy chtěné, aby se teplota zvýšila.

Uměle snižovat teplotu léky (paralen, aspirin...) je kontraproduktivní!

Problém se zvýšenou teplotou (horečkou) nastává až při teplo tách nad 39°C (40°C), nebo pokud horečka (38°+) trvá déle jak 24 hodin a neklesá.
Pokud teplota nedosáhne 39°C, tak léky proti horečce nepodávejte.
Jen pro zajímavost: maximální teplota, kterou dokáže lidský organismus přežít se udává 41,9°C. Horečka zvyšuje tepovou frekvenci a zrychluje látkovou výměnu, proto představuje další zátěž na celý organismus jedince. Je třeba zvýšené opatrnosti u lidí trpících srdečním onemocněním, kde může zvýšená teplota znamenat zhoršení stavu.

Ucpaný nos

Neti konvička

 Tuhle vychytávku jsem začal používat poměrně nedávno. Jedná se o nástroj, který Vám umožňuje propláchnout si dutiny nosní za pomoci fyziologického roztoku. Roztok sníží napětí nosní sliznice, uvolní nosní hleny, vy je pohodlně vysmrkáte a uvolníte tak dýchací cesty. Je to extrémně efektivní a jednoduchá cesta, i když začátek, než se naučíte s konvičkou zacházet, může být krušný. Když se ji ale naučíte správně používat, tak se může jít Olynth klouzat.

Doporučuji používat i preventivně, když máte ve svém okolí nemocné, protože je také jednodušší se konvičku naučit používat, když nemáte ucpaný nos. Při ucpaném nosu tekutina dutinami hůře protéká. Pokud Vám používání při nemoci dělá problém, použijte nosní sprej a naučte se ji používat mimo období, kdy máte ucpané dutiny. Pokud to nefunguje, tak není problém v konvičce ale v uživateli.

Je to skvělá pomůcka také pro alergiky nebo lidi, kteří mají problémy s dutinami celoročně.

 

Strategie v boji proti infekci

Ideální by bylo vědět s jakou infekcí bojujeme. Ale je velmi těžké, bez testování u lékaře, zjistit, jestli se jedná o infekci bakteriální nebo virovou, i někteří lékaři slepě předepisují antibiotika na virová onemocnění (ale o tom níže), a tak i prostředky, které popíšeme fungují buďto na oba typy (mají antimikrobiální efekt) nebo jen antibakteriální nebo jen antivirový. Je proto vhodnější zařadit více strategií, protože zrovna ty na virové onemocnění (nebo bakteriální) nemusí mít požadovaný efekt. Ale nemusíte se bát níže zmíněné prostředky nemají vedlejší účinek na zdraví jako antibiotika, které Vám předepíše lékař.

Hydratace

Tu považuji jako nejdůležitější. I přesto, že nemáte žízeň je potřeba udržovat dostatečný pitný režim. Ztráta tekutin skrze pocení a smrkání (někdy i zvracení a průjem) není zanedbatelná, a proto se snažte vypít průběžně během dne dostatek čisté vody, čajů, vývaru**… naopak nepijte sirupy a slazené limonády, které v těle působí prozánětlivě.

Kolik byste měli vypít tekutin?  

Existuje jednoduchá rovnice: Vaše hmotnost v kg vydělená 0,033 = xxxx ml co máte za den vypít

Příklad pro 70kg osobu

70 : 0,033 = 2121ml

a k tomu připočtěte množství tekutin, co vypotíte a vysmrkáte (případně zvracení, průjem) - tedy alespoň + 250ml

Důležité je zmínit, že se do tohoto příjmu tekutin počítají i polévky, ovoce, zelenina aj.

Vývar

Vývar je skutečně velmi účinnou tekutinou v boji proti infekci. Pomáhá uvolňovat hleny a poskytuje široké spektrum lehce stravitelných živin - aminokyseliny, minerály, elektrolyty… Horký vývar prohřeje organismus a podporuje funkci imunitního systému, aniž by jej zatěžoval trávením.

Ovšem není vývar jako vývar. Téma antibiotik, pesticidů a lektinů v mase, kostech a kolagenu zvířat je velice aktuální a je dnes už naprostá nutnost kupovat bio vývar nebo jej vařit z kostí a masa zvířat z volného chovu nebo farem.

Čerstvý vzduch

Další důležitou a levnou strategií je pravidelně větrat prostor, ve kterém jste. Tím zajistíte, že se v místnosti nebudou množit a udržovat mikroorganismy. Je také důležité nepřetápět místnost, aby se ve vzduchu nemnožily bakterie.

Česnek

Syrový nebo fermentovaný (černý) česnek obsahuje allicin, složku známou pro svůj antimikrobiální a antivirový efekt. Přidání česneku do stravování může být další zbraní v boji proti infekci.

Lichořeřišnice

Toto je vždy první bylina, po které osobně sáhnu při nachlazení nebo semenším pocitu nemoci. Jedná se totiž o osvědčené přírodní antibiotikum (2) a měl by ji mít doma každý pro případ nemoci.

 • Má antimikrobiální efekt, tedy působí proti bakteriím i virům. Proto je univerzálním prostředkem pro případ téměř všech nachlazení a rým.
 • Nejjednodušší variantou je používat tinkturu (osvědčené značky dr. Popov nebo Naděje), lze si ovšem také vařit čaje, nebo listy rostliny přímo konzumovat (třeba v salátu)
 • Tinkturu užíváte podle doporučeného dávkování na balení (2-3x denně 25 kapek).

Zázvor

Zázvor (konkrétně oddenek rostliny) má spousty pozitivních efektů na zdraví, nejdůležitější je pro nás ovšem efekt antimikrobiální (3). Další benefit je potom v prohřátí těla a zvýšení pocení, které také podněcuje aktivitu imunitního systému v boji proti infekci.

Doporučuji dochutit si čaj surovým medem a citrónem. Kde med slouží jako další antimikrobiálním činidlo (4). Osobně přidávám i špetku cejlonské skořice, která má také efekt na prohřátí těla.

Jak si správně uvařit zázvorový čaj:

250-300 ml (filtrované) vody přiveďte k varu (buďto v konvici nebo v hrnci)
oloupejte a nastrouhejte si najemno 1-1,5 cm čerstvého zázvoru
vložte do vařící vody do hrnce (nebo do prázdného hrnce a zalijte vroucí vodou z konvice)
10 minut nechte na mírném plameni vařit (pro silnější čaj můžete vařit i 20 minut)
poté vypněte a sceďte do hrníčku
jakmile bude mít čaj teplotu, kdy půjde popíjet, přidejte 1-2 lžičky kvalitního medu a vymačkejte polovinu citronu (nepřidávejte je dříve, zlikvidovali byste tak prospěšné enzymy v medu i citronu)
(volitelné) přidejte špetku skořice
vypijte ještě horké

Koupel v epsomské soli

Toto je velice efektivní strategie jak podpořit své tělo v boji proti infekci. Epsomská sůl nebo-li síran hořečnatý (MgSO4) je velmi účinný prostředek v léčbě nachlazení. Jedná se o sloučeninu hořčíku, která se vstřebává skrze kůži, zklidňuje organismus a pomáhá tak v léčbě nachlazení. Efektivně se dá také použít proti migréně, bolestem kloubů, kožním onemocněním, regeneraci po tréninku, bolesti svalů a proti zadržování vody v organismu. 
200g (1 hrnek) epsomské soli nasypte do horké vany a nechte rozpustit. Naložte se do vany a vydržte v ní 30 minut, v průběhu vypijte horký zázvorový čaj s citrónem a medem. Během těchto 30 minut se hodně vypotíte a zahřejete. Poté si jen zalezte do peřin nebo do teplého oblečení a spěte/relaxujte.

Esenciální (éterické) oleje (EO)

Jsou vonné esenciální látky destilované z přírodních silic, produkovaných rostlinou. Jsou to koncentrované extrakty několika desítek až stovek kilogramů rostliny v jedné lahvičce, a proto jsou také extrémně silné a efektivní.
Podle druhu rostliny tak mají různý efekt, všechny zmíněné doporučuji používat skrze difuzer nebo navíc podle popisu u jednotlivých bylin.

esenciální oleje

 EO z oregana

 Má silně antimikrobiální účinek (5). Použití skrze difuzér na likvidaci mikrobů v ovzduší - 3 kapky.

 Tea tree EO

 Opět antimikrobiální efekt a ulevuje ucpanému nosu. Lze i čichat výpary přímo z lahvičky.

EO z eukalyptu a máty

Uvolňují hleny, působí antivirově a antimikrobiálně a antisepticky (6).
U těchto EO je možnost nakapat 10 kapek do skleněné/porcelánové mísy s horkou (vypařující se) vodou, zakrýt si hlavu ručníkem a inhalovat po dobu několika minut.
Do difuzeru - 4-5 kapek.

EO citron

Redukuje symptomy ucpaného nosu a kašle. Má antibakteriální a antifungální (proti houbám/mykotoxinům) účinek. Difuzujte 5 kapek.

Pokud esenciální oleje do difuzéru mícháte, nesnižujte dávku kapek a míchejte maximálně 3 byliny zároveň.

Podrážděný/odřený nos

Pokud usilovně smrkáte déle jak půl dne, tak určitě znáte pocit podrážděného nosu. Na tuto nepříjemnost se mi osvědčila konopná mast od firmy Endoca, ale je to drahá investice, kterou ne každý bude chtít investovat.
Levnější varianta je bambucké máslo s levandulovým esenciálním olejem (který působí protizánětlivě a velice efektivně zklidňuje podrážděnou pokožku) - na 1 lžíci bambuckého másla (je třeba jej rozpustit) 3 kapky EO, promíchejte a skladujte v uzavřené skleněné nádobě.

 

Doplňky stravy:

Vitamin C

Už 200 mg denně urychluje léčbu nemoci v průměru o jeden celý den (7). Já doporučuji dávkovat 3x denně 1000 mg. Navýšit příjem vitamínu C můžete i bez doplňku stravy skrze zeleninu - konkrétně papriky, špenát, kapustu, brokolici. Ovoce - grepy, kiwi, pomeranče… Pokud ovšem nemáte během nemoci hlad, tak doporučuji vitamin C suplementovat.

Není třeba jej doplňovat mimo nemoci. Při běžném zatížení vitamin C ze stravy, pokud jíte dostatek zeleniny a ovoce stačí.

Zinek

Má antivirový efekt a podporuje funkci imunitního systému, slouží v těle také jako antioxidant (8). Doporučuji jej také užívat dlouhodobě pro optimální funkci těla a prevenci, základní dávka je 15 mg.

 

Jak bojovat s kašlem:

Odvar z cibule

Půl nakrájené cibule zalijte v hrníčku 100°C vodou a nechte louhovat 20-30 minut. Přidejte lžičku medu a popíjejte. Pro lepší chuť i efekt je vhodné k cibuli přidat zázvor, bezinky nebo rakytník.
Cibule zklidňuje podrážděný krk a podporuje vykašlávání hlenu.

Med

Už byl sice zmíněn u zázvorového čaje, ale zopakujeme si ho ještě jednou. Jedná se o další antimikrobiální zbraň, která se dá efektivně a navíc i chutně použít proti nachlazení (4). Med snižuje zánět a podporuje sekreci buněk imunitního systému pro boj s infekcí (8) a velmi efektivně tlumí bolest krku a podporuje vykašlávání.
Postačí 1-2 lžíce za den.
Přidávejte jej do čaje, ale vždy počkejte až čaj vychládne na teplotu, kdy se dá začít popíjet. Zajistíte tím, že nezničíte prospěšné látky v medu, které jsou hlavní v boji proti infekci.

 

Jak poznat, že efektivně bojujete s nemocí:

 • vrací se chuť k jídlu
 • bolest těla i krku ustupuje
 • horečka/teplota ustupuje
 • tlak a bolesti hlavy se snižují
 • vrací se energie a nejste tak unavení
 • ostatní symptomy mizí

Pokud se symptomy spojené s nemocí nezlepšují déle než 3 dny nebo se i zhoršují, zajděte k lékaři. Nemá smysl si hrát na hrdiny, jde o Vaše zdraví. 

 

Pravda o antibiotikách

Panuje o nich spousta mýtů, ale pravdou je, že jsou velmi účinnou zbraní proti bakteriím. Bohužel nefungují v léčbě virových onemocnění, ale u těch bakteriálních by neměla být úplně zatracována. V některých případech se jedná o nejefektivnější léčbu. Kdykoli to jen jde, tak by měly být používány přirozené metody a přírodní antibiotika ve formě bylin.
Minimálně 50 % všech nachlazení je virového původu a v praxi se bohužel antibiotika předepisují i na tato onemocnění. Až 30 % všech předepsaných antibiotik je předepsaných na nebakteriální onemocnění (10).

Nevýhodou antibiotik je, že se jedná o dvojsečnou zbraň, která na jedné straně likviduje špatné bakterie, a tím léčí pacienta a na druhé straně likviduje i prospěšné bakterie. Tím způsobuje další zdravotní obtíže, které je třeba minimalizovat už v průběhu léčby, i po jejich vysazení, skrze vhodnou suplementaci a stravování.

Závěr

Toto jsou nejjednodušší strategie, které může využívat prakticky úplně každý, a tak se nebojte je zařadit hned, jak ucítíte oslabení organismu nebo preventivně, když se ve Vašem okolí bude pohybovat někdo nemocný.

Nemusíte hned využívat všechny najednou i jednotlivě budou mít efekt. Zezačátku si zvolte ty, na které máte prostředky nebo už je máte doma. Případně je vyzkoušejte všechny a vyberte si ty, které Vám vyhovují nejvíce.

Nejefektivnější strategií je ovšem maximalizovat své zdraví a ulehčit mu práci pomocí zdravého životního stylu a specifických strategií. Tím si zajistíte silný imunitní systém, který nemoci bude likvidovat již v zárodku. 

 

10 kroků jak s nemocí pracovat hned při pocitech prvních symptomů: https://www.facebook.com/rad.mlynek/photos/a.2156835114633189/2475680289415335/?type=3&theater

Zdroje:

 1. https://news.yale.edu/2016/09/08/listening-body-study-examines-effects-fasting-infections

 2. https://www.ajol.info/index.php/ajb/article/view/94467

 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4106649/

 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3609166/

 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19783523

 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16767798

 7. https://www.health.harvard.edu/cold-and-flu/can-vitamin-c-prevent-a-cold

 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23775705

 9. https://www.health.harvard.edu/blog/the-trouble-with-antibiotics-201607209986

 

Přidat komentář