Ekzém část 1. - Moje zkušenost

Než zveřejním článek o ekzému - příčině, řešení a různých tipů, jak se ekzému efektivně zbavit, tak bych Vám rád představil svou vlastní zkušenost s ekzémem. 

 

Moje zkušenost s ekzémem

Osobně jsem na ekzémy trpěl už od narození. Narodil jsem se s malým červeným flíčkem, který se postupně (od 4 do 6 měsíců) rozrostl po celém těle a s rodiči jsem se s problémem trápil až do svých 4 let. Až do roku 2018 se mi neprojevovali žádné větší symptomy spojené s ekzémem nebo si je alespoň neuvědomuji (semtam se objevila nějaká vyrážka, ale vždy i sama odezněla. Později se ovšem objevil vydatně zase v roce 2018. V tomto článku Vám chci popsat, jak jsem se problému snažil zbavovat, než jsem našel skutečné řešení. 

Až do 4 let se u mě rodiče se zdravotním stavem trápili, netrápili se ale jen s ekzémem, ale se spoustou dalších problémů, které jak už teď vím vychází ze stejné dominance imunity - problémy s průduškami, alergiemi, nachlazeními. Každý měsíc jsem ležel alespoň jeden týden v nemocnici, když se neřešili ekzémy, tak se řešilo nachlazení a pořád dokola. Navštívili spousty kožních lékařů, až po lékaře co se jmenoval/jmenuje Canibal, který namíchal silnou hormonální mast (pravděpodobně kortikoidy), po které se problém ustálil.

Snah o řešení bylo v průběhu spoustu a jedinou další kromě kortikoidů, na kterou si rodiče vzpomínají bylo natírání “fialkou”. Do nedávna jsem měl za to, že to byla skutečná fialka… óóó já hlupák… ve skutečnosti se jedná o gentiánovou violeť (genciánka) (což je forma dezinfekce, která se obecně považuje za zdraví neškodlivou. Ale skutečné složení a varovný štítek tvrdí trochu něco jiného. Z krátkodobého hlediska bych asi neviděl problém pro dezinfekci malých míst na těle jako drobné řezné rány apod. Nicméně dlouhodobější použití nebo použití na celém těle bych si osobně rozmyslel - používá se taky jako řešení moučnivky (přerůst kvasinek miminku v ústech).
Skutečný štítek a složení si můžete přečíst na obrázku 1 níže. Dozvěděl jsem se to shodou okolností, kdy jsem řešil problém u svého malého klienta, kdy maminka “fialku” u dítěte používala. 

Osobně se držím pravidla, že na kůži si nedám nic, co bych si nestrčil i do úst (tedy to, co bych nejedl, si nedám ani na kůži) a tohle je přesně něco, co bych na kůži ani v ústech tedy nechtěl. Zvlášť, když to na ekzém ve výsledku nemělo větší efekt. A vždy existuje méně toxické řešení. 

 
Genciánka - popis
Obrázek 1

Více ke gentiánce najdete v odkaze zde.

Po vyřešení ve 4 letech jsem s ekzémem žádný větší problém dlouhou dobu neměl. To se změnilo poměrně nedávno (2018 a trápil mě přes rok, než jsem pochopil celý problém a našel řešení), kdy jsem experimentoval s kaseinem A1 (mléčná bílkovina) a lepkem (bílkovina v pšenici) ve stravě (jedl jsem oboje každý den po dobu 4 týdnů, alespoň 1x denně 1 porce od každého). Chtěl jsem zjistit, jak negativní dopad může konzumace těchto složek ve stravě mít vliv na mé zdraví. Věděl jsem, že to nebude pozitivní, ale nečekal jsem taky nic hrozného. Každopádně se mi v průběhu toho měsíce objevila malá červená vyrážka na levém hřbetu ruky (asi 2 mm v průměru). Žádná hrůza že jo. Samo se to objevilo a samo to zmizí (opět já hlupák). V té době jsem si taky nechal odstranit amalgámové plomby (ale u obyčejného zubaře a přiotrávil se tak rtutí, což mému zdraví určitě také nepomohlo #blbec). Opět jsem se o správném odstraňování amalgámů dozvěděl až zpětně.

Pokračujeme: nicméně se flíček začal zvětšovat a já začal nervóznět a problém řešit více. Mazal jsem jej, upravil stravování, životní styl, ale nic nepomáhalo. Problém se vyhrotil a po půl roce jsem měl celý hřbet ruky pupínkovatý, svědivý. Problém se taky rozrostl na prostředníček levé ruky, v místě kde je v kontaktu s ukazováčkem. Loketní jamku levé ruky a prostředníček pravé ruky, tam kde je v kontaktu s prsteníčkem. Zároveň s tím jsem byl mnohem více unavený a taky samozřejmě vystresovaný. No, co Vám budu.

Problém sám nezmizel (a určitě tušíte, že sám ani nevznikl a byla tam poměrně jasně daná příčina, na kterou jsem přišel opět až zpětně (syndrom propustného střeva, opětovné narušení imunity skrze střevo, vzniklé potravinové intolerance a také toxicitu rtuti). Snažil jsem se problém řešit tím, co jsem znal a věděl. Lékaři mi ovšem moc nepomohli, alergolog doporučil antihistaminikum a obvoďák nenabídl žádné řešení.

Ekzém přerušovaně svědil a praskal (byly dny, kdy to bylo úplně v pohodě (stále zarudlé, ale nesvědilo) a dny, kdy jsem se snažil z vlastní kůže vylézt. Po vystavení se chladu nebo pocení se v posilovně to bylo šílené až do extrémů, kdy jsem si seškrabával skrze rukavici svrchní část kůže až do krve, ale nicméně to nepomohlo a ekzém pořád svědil. Šílená zkušenost a věřím, že někteří, co tohle čtete a trpíte na ekzém, tak podobnou zkušenost máte. 

Na fotkách můžete vidět jak se problém postupně vyvinul z malého flíčku (na 1. fotce už je několik dní možná i týdnů starý - nedával jsem tomu ze začátku pozornost a tak mě nenapadlo to fotit) až po problém, co se nedal schovat a hodně mě trápil, jak fyzicky, tak psychicky. 

 

 

Jak jsem se problém snažil řešit?

Řešil jsem vše, co jsem aktuálně považoval za důležité a co jsem postupně studoval k problému. Kupoval jsem drahé masti (konopné CBD asi 1500,- za 50g), ve výsledku nic moc pomoc. Snažil jsem se samozřejmě upravovat i životní styl a hledal různá řešení. Eliminace lepku a kaseinu, různých antinutrientů, nastudoval jsem propustnost střeva a snažil se obnovit jeho celistvost. Studoval jsem autoimunitu a různé protokoly, řešil jsem histamin, dělal jsem dechová cvičení, otužoval se, slunil se. Zkoušel jsem high dose omega 3 tuků (rybí olej). Popíjel jsem hektolitry heřmánku a lékořice, zkoušel rostlinné proteiny s vlákninou pro podporu detoxikace skrze stolici. Pořídil jsem si filtr na sprchu (abych nevysušoval kůži chlórem), řešil jsem samozřejmě i non toxic kosmetiku a nejrůznější doplňky stravy (vitamin D, kolagen, olej z tresčích jater, máselný tuk...). No co Vám budu… různé tipy od různých odborníků (některé lepší a některé horší) a taky obecné protokoly a doporučení. Bez většího úspěchu. Některé praktiky jsou extrémně důležité a měli svůj efekt jiné méně, některé dodržuji do teď, jiné jsem vyřadil (co bylo efektivní a co méně najdete v druhém článku). 
Nicméně za všechno jsem zpětně vděčný a uvědomuju si teď, jak to sepisuji, že jsem narval tolik peněz (6 místná částka určitě) a času (stovky hodin) do věcí (kurzů, vzdělání, suplementace), které bych teď už dělal naprosto jinak. Nicméně jsem tak získal obrovské množství informací a zkušeností na vlastním těle a vím, čím klient může procházet a co má a co nemá význam řešit a priority v tom, jak věci řešit. 

Problém se vyvíjel různě. Jednu dobu jsem dokonce nosil obvaz na ruce i na veřejnosti a hlavně na osobní konzultace, protože jsem se za ekzém styděl a když se někdo ptal, tak jsem řekl, že tam mám bebí (klienti se usmáli a nikdo se dál už neptal) a přiznat se, že mám ekzém, když jdu s klientem řešit jeho zdravotní problémy by nevedlo k úplné důvěře v mé schopnosti, i když jsem byl schopen problém dokonale popsat i jeho řešení v obecné rovině, nicméně ne jeho řešení konkrétně u mě. Stále mi chyběla nějaká část rovnice. 
Osobně věřím, že by coach či poradce měl jít vždy příkladem a měl by být vzorem. Nemusí být nejvyrýsovanější, nejsilnější nebo nejzdravější (není to soutěž, kdo je nejlepší nebo největší a cílem klienta není být lepší než jeho poradce), ale měl by jít příkladem a musí vědět, co dělá. Není nic horšího než člověk, co radí lidem dělat něco, co sám nikdy nezkusil nebo aktuálně nedělá. Příkladem může být Belgická ministryně zdravotnictví, která vypadá jako chodící reklama na McDonalds. Nebo tlustý lékař s vysokým krevním tlakem (nicméně ten dělá přesně to, co předepisuje svým pacientům. Sám léky užívá a také je předepisuje svým pacientům, takže to asi není správný příklad). 

Neodpustím si jeden meme o ministryni zdravotnictví Belgie (možná už není aktuální ministryní). 

.
A právě proto jsem se sakra snažil, abych se dal do kupy a šel příkladem, zvlášť když je mou náplní práce radit lidem, jak se problémů zbavovat a jak pracovat s vlastním tělem. 

 

Jak to se mnou dopadlo?

No naštěstí (ale popravdě štěstí s tím nemělo zase tolik společného a hlavně díky své píli) jsem se problému zbavil, ale trvalo to. Nicméně je pro mě práce s imunitou a vlastním tělem doživotní záležitost a to samozřejmě i slabší kůže na místě, kde se ekzém projevoval bude pravděpodobně dlouhou dobu citlivější (pozoruji to například u otužování nebo častějším mytí rukou i obyčejným mýdlem), ale to je už to nejmenší. Nyní se už nemusím výrazně omezovat a můžu fungovat plnohodnotně jen se základními pravidly ve stravě (a z krátkodobého hlediska se nemusím omezovat praktiky vůbec). 
Na fotkách níže můžete vidět aktuální stav kůže (17.10.2020). 

 

Na co se můžete těšit v druhém článku

Budu se snažit celý problém popsat, abyste věděli jak problém vzniká (existují různé příčiny), efektivní tipy jak ekzém řešit - jak obecné, tak i ty co jsem používal konkrétně sám a co doporučuji klientům s tímto typem problému.
V tomto článku jsem chtěl jen poukázat na to, že mám sám zkušenost na vlastním těle, jaké to je řešit nějaké zdravotní problémy.
Neslibuji, že v druhé části článku najdete kompletní řešení svých problémů s ekzémem, tak naivní nejsem a ani nejde předat v článku to, co s klientem řeším v rámci několika hodin konzultací nebo i měsíců spolupráce.
Neexistuje totiž jedno obecné řešení pro všechny. Ale i tak věřím, že tam najdete spoustu informací, o kterých jste možná ani netušili a budete se tak na možnosti práce s vlastním tělem dívat jinak. 

Pro nedočkavce a lidi s vážnějšími problémy doporučuji řešit problém individuálně skrze konzultace či spolupráci. Vždy bude individuální poradenství mnohem efektivnější a rychlejší cestou. Než ztrácet čas a utrácet nemalé peníze za nesmysly (vím o čem mluvím), co nefungují, raději investujte do informací, které jsou skutečně individualizované pro Vás a pak do věcí, které budou mít skutečně svůj efekt. 

Co bych já dal za člověka nebo zdroj informací, který by mi efektivně v té době poradil. 

Pokud máte zájem řešit své zdravotní problémy holistickou cestou, tak mi neváhejte napsat

Přidat komentář